زمان مناسب آموزش الفبا برای کودکان چه زمانی است؟

* اگر قرار باشد کودک چیزی یاد بگیرد ، سه نکته را باید مد نظر قرار دهید ؛ وجود استعداد در فرزندتان ، پختگی کامل و رسیدن به مرحله مناسبی از رشد و بالاخره محیطی آرام برای آموزش اگر فرزند شما هر کدام از این شرایط را نداشت ، بهتر است خیال آموزش زودرس را از سرتان بیرون کنید.

آموزش الفبا به کودک، پیش از دوره دبستان و پیش دبستانی درست نیست

آموزش الفبا با روشهای مختلف تبلیغاتی، مسئله ای است که ذهن خیلی از پدرها و مادرها را درگیر خود کرده است. با دیدن تبلیغات مختلف در زمینه آموزش الفبا قبل از دبستان، والدین به این فکر می افتند که اگر فرزند آنها قبل از شروع دوران دبستان بتواند خواندن و نوشتن را بیاموزد چقدر عالی است.

 اما آیا واقعا چنین است؟ پاسخ روانشناسان به این مسئله این است که آموزش الفبا و مبانی ریاضی به کودک، پیش از دوره دبستان و پیش دبستانی درست نیست ؛ زیرا:

زمان یادگیری الفبا برای کودکان

۱- این سنین، دوران بازی و جست و خیز بچه هاست، کودک را از درس خسته نکنید.

۲- یادگیری الفبا سبب می شود کودک از ابتدای دوران مدرسه، از بیشتر بچه‌ها جلوتر باشد و از کلاس و درس زده شود و حتی ممکن است به عنوان دانش‌آموز ناآرام و نامنضبط شناخته شود. چرا که به دلیل تکراری بودن مطالب خود را با حرف زدن یا شوخی کردن با دوستانش سرگرم می کند.

یادگیری الفبا قبل از مدرسه باعث می شود ، او از کلاس و درس زده شود

۳-اصلا نیازی به این آموزش ها نیست و آموزش های مرسوم مهد کودک ها و مراکز پیش دبستانی کفایت می کند. حتی ممکن است شیوه آموزش شما با شیوه ای که کودک سال آینده در مدرسه می آموزد بسیار متفاوت باشد و این مسئله به طور قطع کودک را دچار سردرگمی خواهد کرد.

۴- سیستم آموزش موجود در مدارس ما جواب‌گوی پیشرفت کودک با سواد شما نخواهد بود و او ناخواسته از این سیستم طرد می شود! این امر انگیزه تحصیلی دانش آموز را پایین می آورد.

۵- بازی های رایانه ای پرتحرک، هیجان انگیز و خشن برای کودکان مناسب نیست. به طور کلی، هرچه بازی ها در این سنین نیاز به تحرک جسمی بیشتری داشته باشد بهتر است. اما اگر چاره ای نداشتید، بازی های رایانه ای فکری، مثل شطرنج، پازل و… نیز خوب است.

۶-کودکان از طریق بازی ها یاد می گیرند. پس بازی های بیشتر و بیشتری بیاموزید و با فرزندانتان آن ها را تجربه کنید. سعی کنید برخی از بازی های دوران کودکی تان را به کودک تان نیز یاد بدهید. بازی هایی مثل الک دولک، گرگم به هوا، هفت سنگ، شاه، وزیر ، دزد و… .

۷- اشتباه نکنید انرژی بچه ها از بزرگ ترها بیشتر نیست! بلکه به دلیل کوچک تر بودن اندامشان، انرژی شان نیز دیرتر تمام می شود و تحمل بازی ها و کنجکاوی های آنان نیازمند صبر و حوصله بسیار زیادی از جانب شماست. توجه داشته باشید که برای به دست آوردن هر چیز ارزشمندی باید هزینه کنیم.

مطالب مرتبط :

روایات اهل بیت در مورد تربیت فرزندان

پدر و مادرها پرورش و تربیت فرزندانشان را جدی بگیرند!

 

 

منبع : بیتوته

زمان مناسب آموزش الفبا برای کودکان چه زمانی است ، آموزش الفبا ، کودکان ، دوره دبستان ، پیش دبستانی ، ذهن ، دوران مدرسه ، سیستم آموزش ، بازی ، انگیزه تحصیلی ، استعداد

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*