مکانهای تفریحی ایران که به سوئیس ایران معروف است

مکانهای تفریحی ایران

مکانهای تفریحی ایران یکی از بهترین مکانها است که میتوان شمال و یا چهار محال بختیاری و همچنین پارکهای زیبای تهران را نام برد ولی ما میخواهیم در مورد سوئیس ایرن بگوییم.سایت سبک زندگی جوانی ها این مبحث گردشگری را در اختیار شما قرار میدهد

مکانهای تفریحی ایران

مکانهای تفریحی ایران یا سوئیس ایران کجاست

به علاقه مندان طبیعت گردی و دیدن مناظر بی نظیر طبیعت پیشنهاد می کنیم حتما در نوروز به چهار محال وبختیاری سفر کنند، چرا که گوشه گوشه این استان پر از جذابیت های فوق العاده ای است که مطمئنا شما را به آرزوهایتان می رساند. در این مقاله تلاش می کنیم پنجره ای کوچک به روی گردشگری در بام ایران بگشاییم و گوشه هایی از آن را به شما معرفی کنیم.

قلعه چالشتر یکی از مکانهای تفریحی ایران
روستای «چالشتر» که امروزه یکی از محلات شهرکرد به حساب می آید، در ۶ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد. قبل از تسلط خوانین بختیاری بر چهارمحال ، «چالشتر» مرکز چهارمحال بوده است. بافت اصلی «چالشتر» در دل قلعه ای مربع شکل به ابعاد ۳۵ متر قرار دارد. قلعه چالشتر به گونه ای ساخته شده بود که خانه خان و مسجد در وسط آن و مشرف به چهار دروازه بوده است.شب ها هر چهار دروازه را می بستندتا امنیت قلعه حفظ شود.

مکانهای تفریحی ایران

روستای «چالشتر» که امروزه یکی از محلات شهرکرد به حساب می آید

 

 

چشمه زنه هفشجان یکی از مکانهای تفریحی ایران
گردشگاه چشمه «زنه» هفشجان در ۲ کیلومتری هفشجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است. در روز طبیعت هرسال بیش از ۱۰ هزار نفر از گردشگاه چشمه زنه و طبیعت زیبای آن دیدن می کنند.این گردشگاه از مهم ترین جاذبه های گردشگری نزدیک شهرکرد مرکز کنونی استان چهارمحال و بختیاری است و آب معدنی و لاله های واژگون آن از مهم ترین ویژگی های آن می باشد.

مکانهای تفریحی ایران

گردشگاه چشمه «زنه» هفشجان در ۲ کیلومتری هفشجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

 

 

چشمه سیاسرد یکی از مکانهای تفریحی ایران
چشمه سیاسرد در شهر بروجن با آب و هوای خنک و مطبوع و درختان زیبا و کهنسال اطراف این چشمه، مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساکنین شهر بروجن و گردشگران به وجود آورده است، به طوری که همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل، این مکان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران می باشد. فضاسازی های مناسب و سهل الوصول بودن، باعث توجه گردشگران به آن شده است.

مکانهای تفریحی ایران

چشمه سیاسرد با آب و هوای خنک و مطبوع مکانی زیبا برای گردشگران به وجود آورده است

 

 

تـالاب چـغاخـور یکی از مکانهای تفریحی ایران
تـالاب چـغاخـور با مساحتی بیش از ۲۳۰۰ هکتار، در مسیر شهرکرد – ایذه خوزستان واقع شده و با شهرکرد ۶۰ کیلومتر فاصله دارد و هر ساله پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی شامل انواع مرغابی ، حواصیل ، لک لک سفید ، خروس کولی و آبزیانی چون ماهی کپور و نوعی از ماهیان گورخری است . هوای مطبوع و چشم انداز های زیبایی که در این مکان قرار دارد ان را در ردیف یکی از مهم ترین کانون های سیاحتی استان قرار داده است.

مکانهای تفریحی ایران

تـالاب چـغاخـور با مساحتی بیش از ۲۳۰۰ هکتار، در مسیر شهرکرد – ایذه خوزستان واقع شده

 

تفرجگاه پیر غار یکی از مکانهای تفریحی ایران
در جنوب روستای ده چشمه و در فاصله ۶ کیلو متری شهرستان فارسان و ۳۸ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد، گردشگاهی به غایت مصفا و مفرح آرمیده است. مجموعه عوامل گردشگاه از جمله کتیبه های ارزشمند تاریخی ،چشمه ی پر آب،سایه سار درختان،آبشار زیبا وبلند،کوههای اطراف و غار موجود در محل که از نظر مذهبی مورد توجه اهالی می باشد، سبب جذب روزانه صدها گردشگر وعلاقه مند به این مکان می گردد. بر روی تپه سنگی مشرف به این گردشگاه، سه کتیبه به خط نستعلیق به دستور خسرو خان سردار ظفر بختیاری حک شده است .

مکانهای تفریحی ایران

 

پیرغار یکی از بهترین جاذبه های طبیعی استان چهار محال و بختیاری به شمار می رود

 

چشمه دیمه یکی از مکانهای تفریحی ایران
چشمه «دیمه» با محیطی فوق العاده فرح بخش و مصفا، یکی از سرچشمه های رودخانه زاینده رود است که در ده کیلومتری چلگرد(کوهرنگ) و در مجاورت روستای «دیمه» واقع شده است. آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی دارد.

مکانهای تفریحی ایران

 چشمه «دیمه» با محیطی فوق العاده فرح بخش و مصفا، یکی از سرچشمه های رودخانه زاینده رود است

 

روستای «سر آقا سید» یکی از مکانهای تفریحی ایران
روستای پلکانی «سرآقاسید» از روستاهای هدف گردشگری استان چهار محال و بختیاری است که در شهرستان کوهرنگ قرار دارد و ساختاری مشابه روستای ماسوله دارد. روستای سر آقا سید در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. برای دیدن این روستا باید از جاده خاکی، پیچ در پیچ و ناهموار عبور کرد. اگر این گذر در اردیبهشت و خرداد باشد، کوچ عشایری که از مناطق گرمسیر خوزستان به چهارمحال و بختیاری وارد می شوند، دیگر جاذبه ای است که شما را مسحور می کند. پس از عبور از مسیر پر پیچ و خم کوهستانی، روستای پلکانی «سرآقا سید» یا همان «ماسوله زاگرس» بر دامنه کوه خودنمایی می کند.

مکانهای تفریحی ایران

روستای پلکانی «سرآقاسید» از روستاهای هدف گردشگری استان چهار محال و بختیاری است

 

آبشار شیخ علیخان یکی از مکانهای تفریحی ایران
آبشار شیخ علی خان یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری است که در مجاورت روستای «شیخ علیخان» شهرستان کوهرنگ و ۹۲ کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

برودت هوا در شهرستان کوهرنگ سبب شده است که این آبشار در زمستان به مجموعه‌ای از قندیل تبدیل شود که این امر زیبایی آبشار را دوچندان می‌کند.

مکانهای تفریحی ایران

آبشار شیخ علی خان یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری است

 

غار یخی چما یکی از مکانهای تفریحی ایران

در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان چلگرد(کوهرنگ)، در نزدیکی روستای «شیخ علیخان»، یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای یخی منطقه به نام غار یخی «چما» با قندیل های فراوان یخی واقع شده است. از زیر یخ های این غار، چشمه ای با آب سرد در جریان است که نهایتا به سد کوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این مکان سبب شده توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

مکانهای تفریحی ایران

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است

 

 

آبشار دره عشق یکی از مکانهای تفریحی ایران
آبشار دره عشق در منطقه مشایخ شهرستان اردل، مجاور روستای «دره عشق» و در ۱۳۰ کیلو متری شهرکرد قرار دارد این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و یکصد متر ارتفاع دارد . در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان و شالیزارهای روستای «دره عشق» و «دورک اناری» فضای شگفت انگیزی را بوجود آورده است.

مکانهای تفریحی ایران

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ شهرستان اردل و در ۱۳۰ کیلو متری شهرکرد قرار دارد که  یکی از مکانهای تفریحی ایران

 

 

آبشار آتشگاه یکی از مکانهای تفریحی ایران
این آبشار در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و ۴۰ کیلومتری شهر لردگان، بعد از روستای« میلاس» و «سردشت» در دره ای روح افزا و دلگشا به طول دو کیلومتر، در بالادست روستای کوچک «آتشگاه» قرار گرفته است. مسیر این آبشار از سرچشمه تا اتصال به رود خانه «خرسان» که در دره ای تنگ قرار دارد را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است . شیب زیاد و پستی و بلندی های دره بطول ۳ کیلو متر ، آبشار های متعدد کوچک و بزرگی را به دنبال هم ایجاد کرده است.

مکانهای تفریحی ایران

آبشار آتشگاه در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و ۴۰ کیلومتری شهر لردگان قرار دارد یکی از مکانهای تفریحی ایران

 

 

سوغات
قالی معروف چالشتری ، چوخا(لباس محلی بختیاری)، نمد، گیوه ، خورجین ، گلیم ، سیاه چادر، جاجیم ، وریس یا طناب ابریشمی ، کلاه های نمدی ، خور، جل ، پلاس و کچمه دان مهمترین سوغات این استان هستند.

گز «بُلداجی» که بر اساس ماده گیاهی مورد استفاده در آن شامل انواع گز انگبینی، گز زعفرانی و سایر اسانس ها است وبه صورت گز آردی، گز لقمه و گز شکلاتی به فروش می رسد، سوغات خوشمزه و ویژه شهر بلداجی در این استان است.

مکانهای تفریحی ایران

قالی معروف چالشتری از مهمترین سوغات استان چهار محال بختیاری است

 

گردآورنده:https://www.javaniha.com

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*