• logo-samandehi
  تناسب اندام
 • کد مطلب : 110263
 • تاریخ انتشار : ۱۱ - ۰۴ - ۱۳۹۶
 • دیدگاه : ۰
 • نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان

  نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان

  نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان

  نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان

  نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان
  نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان
  نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان با فرا رسیدن فصل تابستانی منتظر بیماری هایی باشید که کودکانتان را در معرض خطر قرار میدهد نحوه مراقبت از کودکان در فصل تابستان عنوان مطلبیست که در زیر توضیحاتی در این باره داده است همچنین مطالبی در مورد بیماری های تابستانی که تابستان با خود به ...

  نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان

  نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان

  با فرا رسیدن فصل تابستانی منتظر بیماری هایی باشید که کودکانتان را در معرض خطر قرار میدهد نحوه مراقبت از کودکان در فصل تابستان عنوان مطلبیست که در زیر توضیحاتی در این باره داده است همچنین مطالبی در مورد بیماری های تابستانی که تابستان با خود به ارمغان می آورد.

   
   نکاتی درباره مراقبت از کودکان در تابستان
  ۱٫ تغذیه نکته بسیار مهمی برای کودک است. در فصل تابستان غذا به سرعت فاسد می‌شود. بنابراین بهتر است به میزان کم و در یک وعده برای کودک طبخ شود. اگر قصد نگهداری از غذا را دارید به محض سرد شدن ظرف، غذا را به یخچال انتقال دهید.

  ۲٫ ظرف نگهداری از غذا باید کوچک، فلزی یا شیشه‌ای، دربسته و ترجیحا گرد باشد و باید در طبقات بالایی یخچال جا داده شود. ظرف‌های گرد هنگام گرم کردن و سرد شدن گرما و سرما را به میزان مساوی به همه ظرف منتقل می‌کنند.

  ۳٫ حداکثر مدت نگهداری از غذا ۴۸ ساعت است. بعد از این زمان حتما باید غذا را به فریزر منتقل کنید و در فریزر هم مدت نگهداری غذا تا ۱۰ روز است. بعد از خروج غذا از فریزر و یخ‌زدایی دیگر نمی‌توان غذا را دوباره به فریزر انتقال داد و باقیمانده غذا باید بیرون ریخته شود.

  ۴٫ برای گرم کردن غذایی که از فریزر خارج شده‌، از مایکروفر استفاده نکنید. غذا را روی شعله ملایم قرار داده و تمام قسمت‌های ظرف را به مدت ۱۰ دقیقه حرارت دهید.

  ۵٫ از قرار دادن مواد غذایی طبخ‌شده، کنار گوشت و مرغ خام خودداری کنید.

  ۶٫ موادی که فسادپذیری بالایی دارند را به سرعت داخل یخچال قرار دهید و حتما قبل از مصرف از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید. حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.

  ۷٫  والدین در این فصل بطری آب سرد و گاهی هم یخ‌زده با خود همراه دارند. ظرف یخ باید فلزی یا استیل باشد. بطری‌های آب معدنی نباید داخل فریزر قرار گیرند.

  ۸٫ بیماری اسهال در فصل تابستان شیوع زیادی در کودکان دارد. اگر کودک دچار اسهال شد، بهترین راه بالا بردن میزان مصرف مایعات در کودک است. در صورتی که اسهال کودک عفونی باشد، علاوه بر مصرف مایعات نیاز به درمان دارویی نیز است.

  ۹٫ برای جلوگیری از گرمازدگی، میزان مصرف مایعات کودک را بالا ببرید. کودکانی که شیرخوار هستند، نیازی به مصرف آب ندارند. با افزایش تعداد دفعات شیردهی می‌توان میزان آب بدن کودک را به تعادل رساند.

  ۱۰٫ برای اینکه مادر متوجه شود میزان مصرف مایعات شیرخوارش کافی است باید به حجم ادرار او توجه کند. اگر حجم ادرار کاهش پیدا کند، نشانه آن است که آب بدن کودک کاهش یافته است. وجود رسوبات نارنجی روی پوشک کودک هم می‌تواند نشانه‌ای از کم‌آبی بدن باشد. تیره شدن بیش از حد ادرار نیز به معنای کمبود آب بدن است. رنگ طبیعی ادرار، زرد کهربایی است.

  سفرهای طولانی برای کودکان در تابستان مناسب نیست

  نکاتی درباره سفر و تفریح کودکان در تابستان
  ۱٫ کودکان را در ساعات گرم روز از خانه و محیط خنک خارج نکنید. گرم‌ترین ساعات روز از ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر است. اگر واقعا ناچار هستید با کودک بیرون بروید، حتما لباس‌های خنک، نخی و روشن و کلاه لبه‌دار به کودک بپوشانید و بطری آب نیز با خود همراه داشته باشید. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب مخصوص کودکان نیز برای محافظت از پوست کودک در برابر اشعه آفتاب مفید است.

  ۲٫ اگر کودک را به پارک می‌برید به هیچ وجه از او غفلت نکنید. کودکان کنجکاوند و خطر را نمی‌شناسند. ممکن است دور از چشم والدین کارهای خطرناکی انجام دهند. مثلا داخل آب استخر بروند یا از ارتفاع سقوط کنند.

  ۳٫ از بردن کودکانی که آسم یا آلرژی دارند به محیط‌هایی که احتمال می‌دهید پر از گرده‌های گیاهان و درختان است، بپرهیزید یا لااقل برای آنها ماسک تهیه کنید.

  ۴٫ بسیاری از خانواده‌ها در فصل تابستان به سفر می‌روند ولی خانواده‌هایی که کودک خود را به سفر می‌برند باید توجه کنند که بردن کودک قبل از یک ماهگی به سفر به‌خصوص در فصل گرما ممکن است خطرناک باشد. اگر نوزاد مدتی زیر نور آفتاب قرار گیرد به سرعت دچار افزایش دمای بدن خواهد شد. در این مواقع احتمال تشنج وجود دارد. وسیله نقلیه باید به میزان کافی خنک باشد. در واقع، دمای محیط باید یکنواخت و مطلوب باشد.

  ۵٫ سفرهای طولانی برای کودکان در تابستان مناسب نیست. نوع وسیله نقلیه زیاد مهم نیست ولی دمای داخل آن مهم است. از سفر بردن نوزادتان تا ۴۰ روز جدا خودداری کنید. همچنین مادرانی که کودک شیرخوار دارند که باید پوشکش تعویض شود، در صورت سفر با قطار این قبیل کارها برایشان آسان‌تر است.

  ۶٫ وقتی کودکان را در این فصل به سفر و تفریح می‌برید، باید حواستان به این نکته باشد که آنها را زود به زود حمام کنید. به هیچ وجه اجازه ندهید کودک در معرض مستقیم باد سرد کولر یا پنکه قرار گیرد.

  ۷٫ بسیاری از کودکانی که در این فصل همراه با والدین خود به سفر می‌روند، ممکن است دچار مشکلات گوارشی ناشی از تغییر آب و هوا و رژیم غذایی شوند و به ویژه ممکن است دچار اسهال‌های مسافرتی شوند. کودکان مبتلا به اسهال که پوشک می‌شوند، ممکن است دچار سوختگی در ناحیه پاها شوند. البته این عارضه در اثر تماس ادرار با پوست نیز دیده می‌شود. مادران باید به سرعت پوشک کودک را تعویض کنند. با آب ملایم پاهای کودک را بشویند و در صورتی که سوختگی پوست اتفاق افتاد از کرم زینک‌اکساید استفاده کنند. البته درمان سوختگی پوست در نواحی پوشک‌شده کمی دشوار است و مادران باید روزانه چند بار کودک را از این نظر بررسی کنند تا چنین اتفاقی رخ ندهد..

  بسیاری از دل‌دردها در فصل تابستان به‌دلیل خوردن بیش از حد میوه یا خوردن میوه نشسته است

  ۲ نکته درباره دل‌درد کودکان در تابستان
  ۱٫ در فصل تابستان تنوع میوه بسیار زیاد است ولی بعضی از میوه‌ها برای کودکان کمتر از ۲ سال مناسب نیستند. میوه‌هایی مانند توت‌فرنگی، گوجه‌سبز و توت سیاه ممکن است باعث حساسیت و اسهال در کودک شود، به‌خصوص بهتر است توت‌فرنگی به کودک ندهید.

  ۲٫ بسیاری از دل‌دردها و اسهال‌های کودک در فصل تابستان به‌دلیل خوردن بیش از حد میوه یا خوردن میوه نشسته است. برای جلوگیری از این بیماری والدین باید دقت کنند که حتما قبل از مصرف میوه توسط کودک میوه‌ها به خوبی شسته شوند. برای شستن توت‌فرنگی مقدار کافی آب در ظرفی ریخته و توت‌فرنگی‌ها را در آن بریزید تا تمیز شوند. این کار را چند بار تکرار کنید. برای شستن گوجه‌سبز و میوه‌های دیگر به آب داخل ظرف یک قطره مایع ظرفشویی اضافه کنید و روی میوه‌ها دست بکشید تا آلودگی از میوه پاک شود. دقت کنید که ناحیه ساقه گوجه‌سبز یا سایر میوه‌ها هم تمیز شود. کاهو و سبزیجات را حتما داخل مایع ضدعفونی‌شده قرار دهید.

  نحوه مراقبت از کودکان در فصل گرم تابستان

  انواع بیماری های تابستانی

  بیماری کودکان

  ۱- اسهال

  مهم ترین علت ابتلا به اسهال نوشیدن آب آلوده، مصرف غذاهای فاسد و آلوده و عدم رعایت بهداشت فردی و عمومی است.

  علائم اسهال شامل تهوع، دل درد، خشکی دهان، کاهش کشسانی پوست و کاهش حجم ادرار است.

  رعایت نکاتی مانند مصرف آب جوشیده، شستن دست ها قبل از خوردن غذا و پاک کردن ناخن ها از آلودگی ها در جلوگیری از بروز اسهال موثرند.
  گودافتادن چشم و شل شدن پوست به علت کم آبی بدن و کاهش حالت کشسانی پوست و کاهش حجم ادرار در بیماری وبا دیده می شود

  هنگام بروز اسهال باید محلول او آر اس (ORS) به کودک بدهید تا از بروز کم آبی در بدن او جلوگیری کنید.

  همچنین کودک را باید نزد پزشک متخصص اطفال ببرید تا درمان های لازم را برای او تجویز کند.

  باکتری حصبه

  ۲- حصبه

  علت ابتلا به حصبه مصرف غذاهای آلوده و عدم رعایت بهداشت فردی و عمومی است.

  احساس درد در قسمت پایین شکم و سردرد در بیماری حصبه وجود دارد.

  همچنین تبی که برای یک هفته تا ده روز ادامه دارد.

  زردی نوزاد

  ۳-زردی

  علائم زردی شامل تب، کاهش اشتها، احساس تهوع، استرس، ضعف، زردشدن چشم ها و پوست بدن است.

  هنگام مشاهده علائم زردی به پزشک مراجعه کنید تا توصیه های مناسب را برای شما بیان کند.

  علائم بیماری وبا

  ۴-وبا

  علائم وبا شامل تهوع و دل درد است.

  گودافتادن چشم و شل شدن پوست به علت کم آبی بدن و کاهش حالت کشسانی پوست و کاهش حجم ادرار در بیماری وبا دیده می شود.

  گاهی اوقات بیمار دچار بیهوشی می شود.

  علت اصلی ابتلا به بیماری وبا مصرف آب آلوده است.

  همچنین عدم رعایت بهداشت فردی باعث ابتلا به این بیماری می شود.

  به عنوان بخشی از درمان بیماری وبا، باید محلول ORS به کودک داد.

  بهتر است کودک را نزد پزشک برد تا توصیه های لازم را بیان کند.

   

  آبله مرغان

  ۵- آبله مرغان

  آبله مرغان در اثر یک ویروس ایجاد می شود و بیمار دچار تب می شود.

  اثرات این بیماری مدت ۴ تا ۵ روز وجود دارد.

  احتمال ابتلا به عفونت در صورتی که داروها به موقع مصرف نشوند وجود دارد.

  مشکلاتی مانند گلودرد و سرفه دیده می شوند.

  اگر بیماری مورد توجه و مراقبت قرار نگیرد، احتمال ابتلا به پنومونی (ذات الریه) وجود دارد.

  تب موقع شروع بیماری وجود دارد که خطرناک است.

   

  گردآوری توسط : سایت جوانیها

  , , , , ,
  ارسال نظر

  خبرنامه سایت
  برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را بدون www در کادر زیر وارد کنید و روی عضویت کلیک کنید.
  ما هرگز ایمیل شما را اسپم نخواهیم کرد .
  تبلیغات بنری
  جدیدترین مطالب سایت
  زمان مناسب مصرف پروتئین

  زمان مناسب مصرف پروتئین

  زمان مناسب مصرف پروتئین

 • تاریخ : ۴ - ۱۲ - ۱۳۹۶       دیدگاه : ۰
 • پربازدیدترین مطالب
 • روزانه
 • هفتگی
 • ماهانه
 • عکسبرداری هاله
  متافیزیک
  آپلود عکس
  اخبار
  خبر ورزشی
  بازاریابی
  news
  آشپزی
  سلامت
  اخبار اجتماعی

  کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای سایت سرگرمی و تفریحی جوانی ها محفوظ می باشد .  تهیه و تولید : پارس وی پی