یاد دادن رفتار محترمانه به کودکان

این ارزش اخلاقی حقیقتاً یکی از ارزش‌های جهانی است که فارغ از کشور، نژاد، مذهب و فرهنگ است. اگر افراد به تفاوت‌های یکدیگر احترام می‌گذاشتند بسیاری از مشکلات جهان حل می‌شد. می‌توان گفت احترام همچنین یکی از سخت‌ترین ارزش‌هایی است که باید به کودکان خود یاد دهیم. اما به خاطر داشته باشید شاید سخت باشد، اما القای این ارزش به نسل جدید هرگز غیرممکن نیست.

IMG12001165

شاید این‌یک روش کلاسیک باشد. اما درست است. کودکان همیشه ارزش‌هایی که ما به آن‌ها نشان می‌دهیم را دنبال می‌کنند، خواه خوب باشد یا بد. دلیل آن این است که کودکان به والدین یا مربیان خود طوری نگاه می‌کنند که گویی هر کاری آن‌ها می‌کنند و یا هر حرفی می‌زنند بی‌تردید صحیح است. پس اگر می‌خواهید رفتار محترمانه را به کودکان خود یاد دهید بهترین روش این است که خودتان یک الگو برای آن‌ها باشید.

فراموش نکنید که شما نمی‌توانید چیزی که خودتان ندارید را به آن‌ها بدهید. اگر می‌خواهید رفتار محترمانه را به کودکان یاد دهید باید ابتدا خودتان آن را داشته باشید. در انجام کارها و ارتباط با افراد دیگر رفتار محترمانه‌ای از خود نشان دهید. همیشه به یاد داشته باشید که کودکان به اعمال و رفتار شما نگاه کرده و گوش می‌دهند. حتی رفتار شما با آن‌ها نیز باید همراه با احترام باشد، از روش صحبت کردن گرفته تا طرز رفتارتان. از فریاد زدن‌های نادرست خودداری کنید، مثلاً فریاد بر سر کسانی که اشتباه کرده‌اند و یا با بر سر رانندگانی که در خیابان بد رانندگی می‌کنند.

مسئله مهم این است: هیچ‌کس کامل نیست. این نکته‌ی خردمندانه‌ی دیگری است که باید هنگام آموزش رفتار محترمانه به کودکان به آن توجه کنیم. البته این بدان معنی نیست که از آن به‌عنوان بهانه‌ای برای رفتار نامناسب با کودک خود استفاده کنیم. چیزی که خواسته می‌شود این است که این موضوع را تأیید کرده و به آن واکنش مثبت نشان دهیم، ضمن این‌که هدف آموزش رفتار محترمانه به کودک همچنان باقی است. اگر شما رفتار نامناسبی داشته‌اید، به کودک خود نشان دهید که این رفتار می‌توانست بهتر و محترمانه‌تر باشد.

فقط تصدیق کنید که شما کاری انجام داده‌اید که قرار نیست از آن تقلید شود، ضمن تأکید بر این‌که رفتار شما چگونه باید می‌بود. در اینجا با یک تیر دو نشان می‌زنید، زیرا نه‌تنها رفتار محترمانه را به آن‌ها یاد می‌دهید بلکه همچنین می‌توانید با آموزش اینکه اشتباهات خود را بپذیرند فضیلت فروتنی را نیز به آن‌ها یاد دهید.قتی به شما گفته می‌شود برای کودکان الگو بوده و رفتارهای محترمانه را به آن‌ها نشان دهید، فراموش نکنید بیرون از خانه نیز همین رویه را ادامه دهید. درس‌های خود را محدود به حریم خانه نکنید. به یاد داشته باشید درس مهم‌تر در اینجا چگونگی ارتباط با افراد دیگر ازجمله افراد غریبه است.

همواره به این نکته توجه کنید که شما نمی‌توانید چیزی که ندارید را به آن‌ها بدهید. اگر می‌خواهید رفتار محترمانه را به کودکان خود یاد دهید، ابتدا آن را به خودتان آموزش دهید.

چه‌کار می‌توانید بکنید؟
ما در کل احترامی که از کودکان‌مان انتظار داریم را خودمان به آن‌ها نشان نمی‌دهیم. ما سر در گم می‌شویم، زیرا بیشتر در روش تربیت‌ کودک، احترام را با ترس یکی می‌دانیم. من به پدرم احترام می‌گذارم، زیرا می‌دانم اگر این کار را نکنم کتک می‌خورم؛ این احترام نیست، ترس است!

پس به جای ترساندن روش دیگری را پیش بگیرید. بیایید از گوش دادن شروع کنیم. شاید مشکل باشد صبورانه صبر کنیم یک کودک ۲ ساله گفته خود را به پایان برساند، اما این کار ارزشمند است. در سطح و اندازه او پایین بیایید، در چشمانش نگاه کنید و بگذارید او بداند که به آن‌چه که می‌خواهد بگوید علاقه دارید. این بهترین راه برای این است که به او آموزش دهید با دقت به شما گوش دهد.

به او پاسخ‌های مؤدبانه بیاموزید
کودک‌تان می‌تواند رفتار خوب خود را از طریق احترام گذاشتن به دیگران نشان دهد. از‌‌ همان زمان که او توانست از طریق کلامی ارتباط برقرار کند، می‌تواند «بفرمایید» و «متشکرم» را نیز یاد بگیرد. به او توضیح دهید که زمانی که مؤدب است دوست دارید به او کمک کنید، اما زمانی که دستور می‌دهد دوست ندارید. دوباره باید تکرار کنیم، این که خود‌تان رفتاری محترمانه داشته باشید، از این که سخنرانی کنید مؤثر‌تر واقع خواهد شد. خود‌تان واژه‌های بفرمایید و متشکرم را به طور مکرر به فرزند ۲ ساله‌‌تان و دیگران بگویید؛ در این صورت او این واژه‌ها را به عنوان واژه‌هایی رایج در مکالمات روزمره خواهد آموخت و آن‌ها را هم در ارتباط با شما و هم در ارتباط با دیگران به کار خواهد برد.

از واکنش بیش از اندازه اجتناب کنید
اگر کودک‌تان شما را زد و گفت «تو احمقی» سعی کنید ناراحت نشوید (در واقع شما می‌دانید که احمق نیستید)؛ کودکی که می‌خواهد جلب توجه کند ممکن است ناخوشایند‌ترین چیز‌ها را بگوید تا واکنش شما را برانگیزد و عصبانی‌تان کند. به جای عصبانی شدن با او چهره به چهره شوید و آرام اما محکم به او بگویید: «ما در این خانواده این‌طور برخورد و صحبت نمی‌کنیم».

سپس به او یاد بدهید چگونه چیزی که می‌خواهد را به شیوه‌ای محترمانه به دست بیاورد، برای نمونه بگویید: «وقتی می‌خواهی با تو بازی کنم، کافی است که مؤدبانه و قشنگ به من بگویی مامان می‌خواهم الان برایم کتاب قصه بخوانی ».

 انتظار نافرمانی‌ها را داشته باشید
زندگی آسان‌تر می‌شد اگر کودکان‌مان همیشه با شادی از درخواست‌های ما پیروی می‌کردند، اما این ذات انسان نیست. به یاد داشته باشید که وقتی کودک‌تان با خواسته شما مخالفت می‌کند، نمی‌خواهد بی‌احترامی کند، تنها عقیده دیگری دارد.

به او یاد بدهید که خیلی بهتر است احساساتش را محترمانه بروز دهد؛ برای نمونه به جای این که بگوید «تو مامان بدی هستی، هیچ وقت مرا پارک نمی‌بری، بگوید می‌شود بعد از فروشگاه به پارک برویم؟»

محدودیت تعیین کنید
بهترین راه برای نشان دادن احترام این است که در شیوه تربیتی‌تان هم «مهربان» و هم «محکم» باشید. مهربان بودن احترام‌تان را به کودک نشان می‌دهد و محکم بودن احترام‌تان را به آن‌چه که باید انجام شود. بنابراین اگر کودک ۲ ساله‌‌تان پایش را در سوپر مارکت به زمین کوبید و به هیچ‌کدام از تکنیک‌های تربیتی‌تان عمل نکرد باید چه‌کار کنید؟ مهربانانه اما محکم او را به بیرون و به داخل ماشین بیاورید. سپس یک مجله بردارید و بخوانید تا وقتی که کودک آرام شود. آن موقع آرام به او بگویید:» الان آماده‌ای که دوباره امتحان کنیم «و سپس دوباره با هم به فروشگاه بروید. در ‌‌نهایت او یاد می‌گیرد که بد خلقی این حقیقت را عوض نمی‌کند که خرید از فروشگاه باید تمام شود».

به رفتار محترمانه پاداش دهید
تا حد امکان رفتار مؤدبانه کودک‌تان را تقویت کنید. اما این کار را به طور جزئی و خاص انجام دهید. تشویق باید رفتار خوب را به صورت جزئی توصیف کند؛ «دختر خوب»، «پسر خوب» و «بچه خوب» مناسب نیست. به جای این جمله‌های کلی برای نمونه بگویید: «ممنونم که وقتی کوکی می‌خواستی «لطف کنید» گفتی». واضح و روشن صحبت کنید و اجازه دهید کودک‌ مودب شما بداند رفتار خوبش را دیده‌اید و از او قدردانی کرده‌اید.

گردآوری توسط :مجله اینترنتی جوانیها

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*